Dbamy o swoje auto – części używane kontra nowe

Naprawa auta dla wielu jawi się widmem ogromnych wydatków i problemu, jakim jest zakup części. Nie ukrywamy, że dla laika, który nigdy nie był obeznany w temacie, może to być nie lada kłopot. Dlatego dziś chcemy pokazać Wam, że dbanie o samochód wcale nie musi być trudne. W artykule znajdziecie informacje dotyczące kupna zarówno części używanych, jak nowych. Zapraszamy do lektury.

W poprzednim tekście ustaliliśmy, że kupno części samochodowych w sklepie stacjonarnym jest dobre jedynie dla mechaników samochodowych i właścicieli warsztatów. Mogą oni bowiem liczyć na niemałe rabaty, które pozwalają im zaoszczędzić pokaźne sumy pieniędzy. Gdzie zatem części powinien szukać miłośnik samodzielnych napraw? O tym poniżej.

Czy mechanik jest w stanie kupić dla nas części taniej?

Skoro wyżej była mowa o mechaniku, zastanówmy się, czy właśnie on jest tą osobą, która będzie w stanie załatwić nam taniej części samochodowe? Skoro w sklepach stacjonarnych może liczyć na rabaty, to dlaczego nie mógłby kupić określonej części dla nas? Owszem, zapewne może. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które powierzają swój samochód fachowcowi i nie mają czasu na poszukiwanie części na własną rękę. Jeżeli jednak do takich osób nie należysz, a szperanie w sieci sprawia Ci przyjemność, to warto pokusić się o samodzielny zakup określonej części, a mechanika jedynie o wymianę. Przy takim obrocie sprawy naprawdę możesz zaoszczędzić.

Niestety trzeba mieć na uwadze, że wielu mechaników, zdając sobie sprawę, z faktu, że na zakupie części dla klienta mogą jeszcze zarobić, nie chce pracować na tych, które klient mu dostarcza. Ku takiemu zachowaniu są także inne przesłanki, np. fakt, że mechanik nie wie z jakiego źródła pochodzi dana część, stąd nie jest w stanie określić, jak długo będzie jeszcze użyteczna. Jest to w pełni zrozumiałe, bowiem nikt z nas nie chciałby się narażać na gniew klienta, który może być niezadowolony z faktu, że część, którą dostarczył nie pracuje tak, jak powinna.

Szukanie w sieci

Kiedy zdecydujesz się na samodzielne poszukiwania określonych części samochodowych w sieci, wiedz, że często jest to loteria… Zdjęcia, opis – każdy może tak naprawdę dodać to co chce. I nie zawsze musi być to zgodne z prawdą. Owszem, możesz potem skarżyć się z taką osobą, ale wielu z nas na pewno odpuści, bo nie ma ani ochoty, ani nerwów na takie sytuacje.

Co do używanych części samochodowych – na pewno zdajesz sobie sprawę z faktu, że na rynku jest ich mnóstwo. Napływ aut sprowadzanych od naszych sąsiadów powala. Są to samochody sprowadzane nie tylko do użytku, ale również na części. Stąd w sieci pojawia się ogromna ilość poszczególnych komponentów, które właściciele sprowadzonych aut chcą sprzedać.

Niestety, jak wspomnieliśmy wyżej, zakup takiej części to loteria. Nie jesteś bowiem w stanie sprawdzić, czy będzie pasowała do Twojego samochodu, a po drugie, czy w ogóle działa. Weź również pod uwagę fakt, że na części nie kupuje się nowych samochodów, tylko te, które z jakiegoś powodu zostały wycofane z eksploatacji. Wypadek, mocne zużycie – to są sytuacje, które zmuszają właścicieli aut do ich sprzedaży na części. Wniosek jest zatem jeden – często nie warto kupować używanych części, bowiem pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić wydasz na naprawy samochodu szybciej, niż Ci się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *