Dbamy o swoje auto – części używane kontra nowe

Naprawa auta dla wielu jawi się widmem ogromnych wydatków i problemu, jakim jest zakup części. Nie ukrywamy, że dla laika, który nigdy nie był obeznany w temacie, może to być nie lada kłopot. Dlatego dziś chcemy pokazać Wam, że dbanie o samochód wcale nie musi być trudne. W artykule znajdziecie informacje dotyczące kupna zarówno części używanych, jak nowych. Zapraszamy do lektury.

W poprzednim tekście ustaliliśmy, że kupno części samochodowych w sklepie stacjonarnym jest dobre jedynie dla mechaników samochodowych i właścicieli warsztatów. Mogą oni bowiem liczyć na niemałe rabaty, które pozwalają im zaoszczędzić pokaźne sumy pieniędzy. Gdzie zatem części powinien szukać miłośnik samodzielnych napraw? O tym poniżej.

Czy mechanik jest w stanie kupić dla nas części taniej?

Skoro wyżej była mowa o mechaniku, zastanówmy się, czy właśnie on jest tą osobą, która będzie w stanie załatwić nam taniej części samochodowe? Skoro w sklepach stacjonarnych może liczyć na rabaty, to dlaczego nie mógłby kupić określonej części dla nas? Owszem, zapewne może. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które powierzają swój samochód fachowcowi i nie mają czasu na poszukiwanie części na własną rękę. Jeżeli jednak do takich osób nie należysz, a szperanie w sieci sprawia Ci przyjemność, to warto pokusić się o samodzielny zakup określonej części, a mechanika jedynie o wymianę. Przy takim obrocie sprawy naprawdę możesz zaoszczędzić.

Niestety trzeba mieć na uwadze, że wielu mechaników, zdając sobie sprawę, z faktu, że na zakupie części dla klienta mogą jeszcze zarobić, nie chce pracować na tych, które klient mu dostarcza. Ku takiemu zachowaniu są także inne przesłanki, np. fakt, że mechanik nie wie z jakiego źródła pochodzi dana część, stąd nie jest w stanie określić, jak długo będzie jeszcze użyteczna. Jest to w pełni zrozumiałe, bowiem nikt z nas nie chciałby się narażać na gniew klienta, który może być niezadowolony z faktu, że część, którą dostarczył nie pracuje tak, jak powinna.

Szukanie w sieci

Kiedy zdecydujesz się na samodzielne poszukiwania określonych części samochodowych w sieci, wiedz, że często jest to loteria… Zdjęcia, opis – każdy może tak naprawdę dodać to co chce. I nie zawsze musi być to zgodne z prawdą. Owszem, możesz potem skarżyć się z taką osobą, ale wielu z nas na pewno odpuści, bo nie ma ani ochoty, ani nerwów na takie sytuacje.

Co do używanych części samochodowych – na pewno zdajesz sobie sprawę z faktu, że na rynku jest ich mnóstwo. Napływ aut sprowadzanych od naszych sąsiadów powala. Są to samochody sprowadzane nie tylko do użytku, ale również na części. Stąd w sieci pojawia się ogromna ilość poszczególnych komponentów, które właściciele sprowadzonych aut chcą sprzedać.

Niestety, jak wspomnieliśmy wyżej, zakup takiej części to loteria. Nie jesteś bowiem w stanie sprawdzić, czy będzie pasowała do Twojego samochodu, a po drugie, czy w ogóle działa. Weź również pod uwagę fakt, że na części nie kupuje się nowych samochodów, tylko te, które z jakiegoś powodu zostały wycofane z eksploatacji. Wypadek, mocne zużycie – to są sytuacje, które zmuszają właścicieli aut do ich sprzedaży na części. Wniosek jest zatem jeden – często nie warto kupować używanych części, bowiem pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić wydasz na naprawy samochodu szybciej, niż Ci się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *