Wyruszasz na wakacje – sprawdź auto przed wyjazdem

Wakacje są czasem, który kojarzy się wielu osobom z błogim lenistwem. Jest w tym dużo prawdy, dlatego zanim zaczniesz leniuchować, ostatni raz wysil swoje szare komórki i przygotuj odpowiednio auto do podróży. Dbanie o samochód powinno być Twoim obowiązkiem codziennym, jednak wielu kierowców zapomina o tym. Wakacje są zatem takim czasem, w którym warto sobie o tym obowiązku przypomnieć, szczególnie, że zazwyczaj wyjeżdżamy na nie w odległe zakątki kraju lub co gorsza, poza jego granice. Chyba nie chciałbyś, aby na samym środku drogi Twój samochód stanął i nie chciał ruszyć dalej? Takim obrotem spraw z pewnością zepsujesz wakacje nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim najbliższym, którzy podróżują z Tobą.

Dziś chcielibyśmy poruszyć temat bardzo ważny, który w wakacje zawsze wybija się na pierwsze miejsce. Mianowicie chodzi o chłodzenie samochodu. Układ chłodzenia jest jednym z ważniejszych układów, jakie auto posiada. Warto dbać o niego przez cały rok, jednak w wakacje w szczególności.

Układ chłodzenia w aucie – dlaczego jest tak ważny?

Zanim skupisz się na usuwaniu usterek z układu chłodzenia, chcielibyśmy wytłumaczyć Ci, dlaczego ten podzespół jest tak ważny w każdym aucie. Nie należy ukrywać, że każdy silnik spalinowy pracuje doskonale w określonych warunkach. Ma w tym swój udział także układ chłodzenia. Otóż, aby ten pracował bez zarzutu temperatura chłodzenia musi wynosić od 90 do 110 stopni Celsjusza. Fakt ten dotyczy zarówno silników wysokoprężnych, jak również benzynowych. Każdy mechanik powie Ci, że zarówno Diesel, jak i benzynowiec będzie spalał mieszankę paliwowo powietrzną tylko w określonej temperaturze. Jeżeli ta będzie zbyt niska lub zbyt wysoka, możesz zapomnieć o prawidłowej pracy silnika. Przy zbyt niskiej temperaturze możesz liczyć na większe spalanie, zaś przy zbyt wysokiej może dojść do samozapłonu lub do zatarcia silnika. Obie sytuacje nie są dobre, bowiem mogą doprowadzić do poważnych usterek, których nie będziesz w stanie samodzielnie usunąć. Co za tym idzie – pieniądze, które miałeś przeznaczone na wakacje, będziesz musiał oddać mechanikowi, który doprowadzi Twoje auto do odpowiedniego stanu.

Jak widać powyżej – w Twoim interesie jest, aby odpowiednio zadbać o sprawny układ chłodzenia. My piszemy o tym fakcie przy okazji letniego wyjazdu, jednak o ten element auta powinno dbać się cały rok. Sprawdzenia takiego układu powinno się dokonać szczególnie, jeżeli kupiliśmy auto używane zimą lub wczesną wiosną. Przy niższych temperaturach może działać bez zarzutu, jednak przy wyższych, szczególnie kiedy samochód jest obciążony wakacyjnymi bagażami, może nie sprostać zadaniu i jedyne co Ci pozostanie, to stanie na poboczu z otwartą i parującą maską. Jeżeli chcesz tego uniknąć, po pierwsze od razu po kupnie auta sprawdź jego układ chłodzenia, a potem badaj jego stan regularnie. Dzięki temu Twoje wakacje na pewno nie będą zagrożone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *