Chłodnia w parze z płynem chłodniczym – mogą doprowadzić nasze nerwy na skraj wytrzymałości

Usterka samochodu podczas wakacji nie napawa optymizmem, szczególnie, jeżeli jesteś na drugim końcu Polski lub co gorsza, wybrałeś się samochodem na zagraniczne wojaże. Dlatego tak ważnym jest, aby przed każdym dalekim wyjazdem dokładnie sprawdzić auto. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych nerwów.

Podczas sprawdzania auta warto skupić się na wszystkich podzespołach, jednak w szczególności na układzie chłodzenia samochodu. To właśnie on jest najczęściej narażony na niezapowiedziane problemy, bowiem wysoka temperatura, jak również zapakowany po brzegi bagażnik, nie sprzyjają normalnej eksploatacji samochodu.

Jeśli zatem nie chciałbyś stać na poboczu z parującą maską, dokładnie sprawdź poszczególne elementy tego układu. W poprzednich artykułach skupiliśmy się na paskach i pompie, dziś zatem chcielibyśmy powiedzieć Wam o ostatnich elementach układu chłodzenia, a mianowicie o chłodnicy i płynie, który wykorzystywany jest do chłodzenia układu.

Chłodnica i płyn – winowajcy popsutego auta

Kiedy sprawdzasz po kolei części układu chłodzenia i każdy z wymienionych we wcześniejszych artykułach komponentów działa bez zarzutu, nie pozostaje Ci nic innego, jak skupić się na chłodnicy. To właśnie jej uszkodzenie, a właściwie zabrudzenie często doprowadza do tego, że auto staje na drodze i nie chce dalej jechać. Jak można się spodziewać, pojemnik ten, szczególnie jeżeli auto jest eksploatowane w gorszych warunkach – błoto, kurz, liście, może ulec zabrudzeniu. Oznacza to, że prędzej czy później nie będzie możliwy nie tylko przepływ powietrza, ale także płynu, który chłodzi silnik. Dlatego tak istotnym jest sprawdzanie regularnie czystości tej części. Zabierz zatem swoje auto, szczególnie jeśli właśnie kupiłeś używane, do zaprzyjaźnionego mechanika, niech sprawdzi stan chłodnicy, dzięki czemu zaoszczędzisz nie tylko nerwów, ale przede wszystkim pieniędzy na naprawy.

I ostatni ważny element, który należy sprawdzić, a najlepiej wymienić przed wyjazdem – płyn chłodniczy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli na wakacje wybierasz się dopiero co zakupionym samochodem używanym. Dobry płyn nie tylko odpowiednio będzie chłodził układ, ale również przeczyści rurki w chłodnicy, co sprawi, że unikniesz niechcianej usterki. Jak widzisz dbanie o samochód, to nie jest łatwa sprawa. Jeżeli jednak podejdziesz do tego z sercem, auto odwdzięczy Ci się idealną pracą. Pamiętaj o tym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *